poniedziałek, 31 grudnia 2018

Szczęśliwego Nowego 2019 Roku

Szczęśliwego Nowego 2019 Roku - CZYTAJ DALEJ
Kolejny rok za nami a przed nami nowe. Nie podsumuję tego roku bo dla mnie osobiście za dużo było strat. Największym moim szczęściem jednak jest fakt że moje dzieci uczynili mnie babcią i mam cudownego, kochanego wnusia Tymka, który zaraz skończy roczek. Dużą zmianą była zmiana na blogu, aby lepiej było po nim się poruszać i łatwiej Wam moi mili było dotrzeć do każdego przepisu. Życzę Wam aby nadchodzący 2019 rok przyniósł same miłe chwile, dużo radości, spełnienia marzeń. Abyście nie zaznali smutku i niech Wam się darzy. Odwiedzajcie mnie tak często jak w 2018 a nawet jeszcze częściej, będzie mi bardzo miło. Zaglądajcie i czytajcie artykuły nie tylko kulinarne ale i z cyklu: Podróże małe i duże, Seans filmowy i W świecie książki. Szczęśliwego Nowego Roku!!! Do Siego Roku!!!

CZYTAJ DALEJ

poniedziałek, 31 grudnia 2018

Szakszuka z dynią i oliwkami

Szakszuka z dynią i oliwkami - CZYTAJ DALEJ
Dziś na śniadanie proponuję przed nocnym szaleństwem Sylwestrowym szakszukę. Danie pyszne, pożywne i bardzo smakowite. Będzie idealnym śniadaniem ale i fajnym obiadem, wybór należy do każdego indywidualnie. Szakszuka znaczy bałagan więc zróbmy bałagan na patelni. Ja polecam gorąco. Dyniowa szakszuka z oliwkami czarnymi.

CZYTAJ DALEJ

niedziela, 30 grudnia 2018

Dworek Józefa Ozgi Michalskiego w Bielinach

Dworek Józefa Ozgi Michalskiego w Bielinach - CZYTAJ DALEJ
Tym razem nasze wędrówki  odbywały się na początku grudnia gdy pięknie świeciło słońce a mróz do - 4 w dzień pozwolił nam wędrować po Świętokrzyskiem. Jadąc na Święty Krzyż po drodze zahaczyliśmy o Bieliny i malowniczy modrzewiowo - jodłowy dworek. Zapraszam na opowieść. Najpierw zaczniemy od przedstawienia wsi.

CZYTAJ DALEJ

niedziela, 30 grudnia 2018

Szakszuka z groszkiem i fasolką szparagową

Szakszuka z groszkiem i fasolką szparagową - CZYTAJ DALEJ
Szybkie danie które idealnie smakuje na śniadanie aby odżywić i napędzić nasz organizm, na cały długi dzień. Polecam gorąco, zresztą nie tylko na śniadanie ale i na obiad, czy wczesną kolację. Użyłam tutaj warzyw z puszki - wierna Bonduelle - zdrowych i chrupiących, polecam i Wam. Fasolka szparagowa, groszek, szakszuka na śniadanie.

CZYTAJ DALEJ

sobota, 29 grudnia 2018

Zabytki sakralne woj. łódzkiego - Domaniew

Zabytki sakralne woj. łódzkiego - Domaniew - CZYTAJ DALEJ
Wtedy było jeszcze ciepło a był początek października, wybraliśmy się na wycieczkę i dotarliśmy do Domaniewa. Do obejrzenia mieliśmy stary, zabytkowy kościół i dworek. Niestety dworku nie odnaleźliśmy, natomiast malownicze stare budynki zachwyciły nasze oczy. Zapraszam na wycieczkę.

CZYTAJ DALEJ

sobota, 29 grudnia 2018

Zapomniane dwory - Nakielnica

Zapomniane dwory - Nakielnica - CZYTAJ DALEJ
Koniec roku to czas podsumowań i wspomnień. Dla mnie ten rok był i udany a zarazem bardzo smutny, ale nie o tym dziś opowiem. Odnaleźliśmy mnóstwo dworów i pałaców w moim regionie, pięknych, czasami zniszczonych ale godnych obejrzenia i poznania ich historii. Jednym z odnalezionych dworów jest dwór w Nakielnicy. I choć okna były pootwierane, wszędzie ganiały się koty, drzwi były pozamykane a właściciele pewnie w pracy bądź na zakupach. Był sierpień.

CZYTAJ DALEJ

piątek, 28 grudnia 2018

Wigilijny karp w panierce

Wigilijny karp w panierce - CZYTAJ DALEJ
Przedstawiam dziś karpia jakiego w tym roku podałam na wigilię. Nie oznacza to jednak że nie można go przyrządzić na Sylwestra czy Nowy Rok. Zawsze smakuje obłędnie i pasuje na wszelakie imprezy karnawałowe. Karp w panierce z cytryną tygrysią.

CZYTAJ DALEJ

piątek, 28 grudnia 2018

"Kochaj mnie od morza do morza" Ewa Lenarczyk - recenzja książki

"Kochaj mnie od morza do morza" Ewa Lenarczyk - recenzja książki - CZYTAJ DALEJ
Pierwsza książkę Ewy jaką przeczytałam było "Kłamstwo za kłamstwem". Książka podobała mi się bardzo i dlatego sięgnęłam po kolejny tytuł. Czy się rozczarowałam? czy może potwierdziłam fakt że Ewa Lenarczyk ma lekkie pióro i ciekawie opowiada w swoich książkach? o tym za chwilę.

CZYTAJ DALEJ

piątek, 28 grudnia 2018

Zupa z brukselki po cystersku

Zupa z brukselki po cystersku - CZYTAJ DALEJ
Przepis na zupę znalazłam w książce z 1987 roku "zupy świata" D.i H. Dębskich. Wypróbowałam już kilka przepisów z książki i na żadnym się nie zawiodłam, każda zupa jest pyszna. Zupa z brukselką jest pyszna, zdrowa i pożywna, zapraszam do gotowania. Zupa po cystersku z brukselki.

CZYTAJ DALEJ

czwartek, 27 grudnia 2018

Budowle sakralne woj. łódzkiego - Parzęczew

Budowle sakralne woj. łódzkiego - Parzęczew - CZYTAJ DALEJ
Dziś dzień wspomnień i odpoczynku poświątecznego, dlatego powędrujemy po mojej okolicy. Pewnego wrześniowego niezbyt słonecznego dnia wyruszyliśmy na wędrówkę po okolicznych wsiach, gminach. Jednym z miejsc odwiedzonych tego dnia jest gmina Parzęczew, zapraszam na wędrówkę.

CZYTAJ DALEJ

środa, 26 grudnia 2018

Aleksandrów Łódzki nocą - świąteczne dekoracje

Aleksandrów Łódzki nocą - świąteczne dekoracje - CZYTAJ DALEJ
Świątecznych dekoracji ciąg dalszy - tym razem zawitaliśmy do Aleksandrowa Łódzkiego. Miasto postarało się bardzo bo Rynek wygląda przecudnie. Pospacerujcie ze mną po Aleksandrowie, a już wkrótce post o tym mieście. Zapraszam na spacer.

CZYTAJ DALEJ

środa, 26 grudnia 2018

Chmielnik i okolice - atrakcje woj. świętokrzyskiego - Piotrkowice Sanktuarium Maryjne - Figura Matki Boskiej Loretańskiej

Chmielnik i okolice - atrakcje woj. świętokrzyskiego - Piotrkowice Sanktuarium Maryjne - Figura Matki Boskiej Loretańskiej - CZYTAJ DALEJ
Mamy dziś drugi dzień świąt a my wspominamy nasze wędrówki po świętokrzyskim. Wędrując po okolicach Chmielnika nie sposób nie wspomnień o Sanktuarium Maryjnym Matki Boskiej Loretańskiej, kościele Zwiastowania Pańskiego w Piotrkowicach. Jesteśmy w jednym miejscu a kilka miejsc kultu odwiedzamy. Zapraszam serdecznie.

CZYTAJ DALEJ

wtorek, 25 grudnia 2018

Poddębice nocą - świąteczne dekoracje

Poddębice nocą - świąteczne dekoracje - CZYTAJ DALEJ
Zdjęcia robione 21 grudnia w pierwszy Dzień Astronomicznej zimy, gdzieniegdzie nawet śnieg leżał jeszcze. Wędrowałam po Poddębicach i podziwiałam świąteczne dekoracje a potem w "Ogrodzie Zmysłów" podziwiałam wieczorny, pięknie podświetlony Pałac Grudzińskich. O Poddębicach wkrótce oddzielny post. Zapraszam na spacer - same zdjęcia. Rynek w Poddębicach

CZYTAJ DALEJ

poniedziałek, 24 grudnia 2018

Boże Narodzenie 2018 - życzenia świąteczne

Boże Narodzenie 2018 - życzenia świąteczne - CZYTAJ DALEJ
To już kolejne święta które spędzamy razem. Na pewno znaleźliście sporo inspiracji na Wasze świąteczne stoły na blogu i za każde odwiedziny dziękuję bardzo.

CZYTAJ DALEJ

niedziela, 23 grudnia 2018

Placki ziemniaczane z amarantusem

Placki ziemniaczane z amarantusem - CZYTAJ DALEJ
Przepis dostałam od Bogdana z Jego archiwum rodzinnego. Takie piekła mama Bogdana jak On i siostra byli całkiem mali i trochę więksi też. Wypróbowałam przepis i powiem że tak przyrządzone placki są mega chrupiące i dużo zdrowsze, lżejsze niż tradycyjne. Zajrzyjcie do Bogdana na stronę Polskie Zabytki , naprawdę warto. Tymczasem zajmijmy się plackami, już dawno tak pysznych nie zajadałam. Ziemniaczane placki z amarantusem.

CZYTAJ DALEJ

sobota, 22 grudnia 2018

Konstantynów Łódzki wieczorową porą - świątecznie

Konstantynów Łódzki wieczorową porą - świątecznie - CZYTAJ DALEJ
Ponieważ mamy świąteczny czas i wszyscy mamy wspaniałe humory, zapraszam Was dzisiaj na krótki spacer po moim mieście. Kilka dni temu jak sypał śnieg. Dekoracje na Placu Kościuszki

CZYTAJ DALEJ

sobota, 22 grudnia 2018

Spaghetti z sosem pomidorowym i kurczakiem

Spaghetti z sosem pomidorowym i kurczakiem - CZYTAJ DALEJ
W prostocie siłą jak mawiają i to jest własnie takie danie. Sos pomidorowy ze świeżych pomidorów, bazylia i kurczak, prosto, pysznie i wykwintnie zarazem. Polecam gorąco do wypróbowania. Makaron z sosem pomidorowym i kurczakiem - Pomodoro fresco e basilico i kurczak.

CZYTAJ DALEJ

piątek, 21 grudnia 2018

Pasta z czerwonej soczewicy z bakłażanem

Pasta z czerwonej soczewicy z bakłażanem - CZYTAJ DALEJ
Ida święta, nie ma czasu na skomplikowane potrawy a ta choć prosta to bardzo pyszna i aromatyczna. Warto trochę pomieszać w garnku aby potem cieszyć się pysznym daniem. Przemek stwierdził że smakuje jak kapusta z grochem czyli danie idealne na wigilię, polecam. Czerwona soczewica i bakłażan w pysznej paście.

CZYTAJ DALEJ

czwartek, 20 grudnia 2018

Zapomniane dwory - Zgniłe Błoto

Zapomniane dwory - Zgniłe Błoto - CZYTAJ DALEJ
To latem wędrowaliśmy i szukaliśmy zapomnianych dworów a teraz mogę dzielić się z Wami moimi historiami. Ciężko było znaleźć dworek w Zgniłym Błocie, bo zarośnięty, ogrodzony a jak już znaleźliśmy okazało się że furtki pozamykane i z 8 psów rasy najróżniejszej wzniosło takie larum że nie sposób było nawet kilka zdjęć zrobić. To co udało nam się sfotografować, pokazuję. Zapraszam na wycieczkę.

CZYTAJ DALEJ

środa, 19 grudnia 2018

Sernik z dynią i pestkami z dyni

Sernik z dynią i pestkami z dyni - CZYTAJ DALEJ
Wilgotny, aromatyczny, delikatny, kremowy sernik z dyni, idealny. Dziś przedstawiam sernik idealny na świąteczny stół. Nie jest ciężki i zdecydowanie idealny na popołudniową kawę i deser z bliskimi, polecam. Dyniowy sernik z pestkami dyni.

CZYTAJ DALEJ

wtorek, 18 grudnia 2018

Pianka z wiśniami, czereśniami na herbatnikach

Pianka z wiśniami, czereśniami na herbatnikach - CZYTAJ DALEJ
Przepis na to cudo znalazłam u Diany i zauroczyło mnie ale był mały problem, przynajmniej u mnie: nigdzie nie mogłam zakupić tych cudnych czekoladowego koloru herbatników. W końcu po długim szukaniu, za namową Diany znalazłam je w Kauflandzie jako Petit Beurre Blacky wyprodukowane przez Cukry Nyskie. Herbatniki mają dość neutralny smak i idealnie nadają się do eksperymentowania w kuchni z różnymi masami, nawet słonymi. Ja zrobiłam trochę po swojemu i tą wersję przedstawiam. Taką piankę warto zrobić na świąteczny stół bo jest lekka i nie zapcha nam dodatkowo brzucha po obiedzie świątecznym, polecam gorąco. Pianka na zimno z czereśniami i wiśniami.

CZYTAJ DALEJ

wtorek, 18 grudnia 2018

Kluseczki jak kuleczki ze szpinaku i sera ricotta

Kluseczki jak kuleczki ze szpinaku i sera ricotta - CZYTAJ DALEJ
Pyszne kluski mam dziś dla wszystkich miłośników szpinaku i klusek. One są znakomite, delikatne i szybko znikają. Szybkie w  wykonaniu, tylko szpinak trzeba przygotować wcześniej aby wystygł, można też użyć mrożonego i wtedy tylko należy go rozmrozić i odcisnąć nadmiar wody. Polecam gorąco wszystkim. Szpinakowe kluski z ricottą.

CZYTAJ DALEJ

poniedziałek, 17 grudnia 2018

Świąteczny - bożonarodzeniowy chleb z kawą i migdałami

Świąteczny - bożonarodzeniowy chleb z kawą i migdałami  - CZYTAJ DALEJ
W Grudniowej Piekarni Amber tym razem króluje chleb nie byle jaki. Chleb według pomysłu Moniki Waleckiej wydrukowany w miesięczniku KUKBUK. Uwielbiam jak w grudniu pachnie w moim domu, czy to za sprawą kandyzowanej skórki pomarańczowej , czy piernika staropolskiego lub pierniczków . Jeśli chleb pachniał w całym domu kawą i migdałami to znaczy że święta coraz bliżej. Ja upiekę go na pewno na wigilijny stół a czy Ty? zależy tylko od Ciebie. Ten rok obrodził nam w Piekarni w cudne wypieki a zakończony zostanie wyśmienitym chlebem. Chleb jest miękki i sprężysty z chrupiącą skórką, łatwo go zrobić a z pieczeniem nie ma żadnego problemu. Jeśli nie macie kamienia do pizzy, można go wypiekać na blaszce do pieczenia z wyposażenia piekarnika lub w foremce. Zapraszam do świątecznego wypiekania. Niech nam się upiecze! Chleb z kawą i migdałami w Grudniowej Piekarni Amber.

CZYTAJ DALEJ

poniedziałek, 17 grudnia 2018

Ciepłe kanapki z tuńczykiem i awokado

Ciepłe kanapki z tuńczykiem i awokado - CZYTAJ DALEJ
Ciepłe kanapki zimą to idealny początek dnia. Dziś przygotowałam je z tuńczykiem w sosie własnym, awokado i pieczoną papryką. Paprykę można upiec samemu w piekarniku i potem obrać ze skórki albo tak jak ja, nie miałam czasu więc wyjęłam ją ze słoika i gotowe. Zapraszam na pyszne śniadanie. Kanapki z tuńczykiem, awokado i pieczoną papryką.

CZYTAJ DALEJ

niedziela, 16 grudnia 2018

Świąteczny boczek pieczony z goździkami

Świąteczny boczek pieczony z goździkami - CZYTAJ DALEJ
Warto jeszcze taki boczek sobie upiec, by na świątecznym stole pachniało goździkami a smakowało wyśmienicie. Boczek jest dobrze wypieczony i ma aromatyczną, chrupiącą skórkę, zachwyci biesiadników smakiem i aromatem. Boczek pieczony z goździkami.

CZYTAJ DALEJ

niedziela, 16 grudnia 2018

Ciasto dyniowe z imbirem, wanilią i pomarańczą

Ciasto dyniowe z imbirem, wanilią i pomarańczą - CZYTAJ DALEJ
Dziś proponuje ciasto na świąteczny stół, bo oprócz serników i makowców nie może zabraknąć na święta tego cuda. Polecam zatem na święta ciasto pachnące wanilią, imbirem i pomarańczą, zapachami świąt. Użyłam dyni Hokkaido ale tutaj pełna dowolność, jaką macie, taką użyjecie. Zapraszam do pieczenia. Świąteczne, dyniowe ciasto z przyprawami.

CZYTAJ DALEJ

niedziela, 16 grudnia 2018

Zupa ziemniaczana po królewsku

Zupa ziemniaczana po królewsku - CZYTAJ DALEJ
Przepis na zupę pochodzi z książki Danuty i Henryka Dębskich "Zupy świata" z 1987 roku. Powiem szczerze że w książce są same pyszne zupy i wypróbowałam już kilka a jedna smaczniejsza od drugiej. Wszystkie znajdziecie pod etykietą Zupy z książki "Zupy świata". Czemu zupa jest królewska nie wiem ale powiem tylko że jest królewska w smaku i aromacie, spróbujcie sami. Ziemniaczana zupa po królewsku.

CZYTAJ DALEJ

sobota, 15 grudnia 2018

Zabytkowy wiatrak - koźlak w Solcy Wielkiej

Zabytkowy wiatrak - koźlak w Solcy Wielkiej - CZYTAJ DALEJ
Wśród miejsc odwiedzonych w piękny październikowy dzień  znalazła się również Solca Wielka. Pięknie odnowiony wiatrak pyszni się nad łąką, a obecnie obsadzony świerkami, wkrótce będzie niewidoczny.

CZYTAJ DALEJ

sobota, 15 grudnia 2018

Deser kawowy z chia i jogurtem

Deser kawowy z chia i jogurtem - CZYTAJ DALEJ
Ten deser to idealny przysmak dla wielbicieli kawy wszelakiej. Przygotowanie go to kilka minut, niemniej jednak trzeba na niego poczekać całą noc. Potem to już tylko delektujemy się kawowym deserem, polecam. Deser kawowy z chia i jogurtem.

CZYTAJ DALEJ

piątek, 14 grudnia 2018

Castellane ze szpinakiem, serem i pestkami pini

Castellane ze szpinakiem, serem i pestkami pini - CZYTAJ DALEJ
Każda epoka ma swój wkład w historię makaronu: w 1987 roku powstała odmiana Castellane, oddająca mistrzowską umiejętność projektanta makaronu Carlo Moro z Parmy. Inspiracją dla tej oryginalnej i innowacyjnej formy makaronu był kształt spódnic średniowiecznych dam dworu - od włoskiego "Castello" - zamek, napisali na stronie Barilli producenta makaronów. Ze względu na dużą powierzchnię wchłaniania i wytworny kształt, Castellane są odpowiednie do bogatych sosów warzywnych lub serowych.  Mogą być także idealnym rozwiązaniem do zapiekania z kremowym sosem beszamelowym. U mnie dzisiaj makaron z moimi ulubionymi dodatkami czyli szpinak i ser pleśniowy, a i jeszcze oliwki. Zapraszam na pyszny obiad. Makaron castellane z dodatkami.

CZYTAJ DALEJ

czwartek, 13 grudnia 2018

Budowle sakralne woj. łódzkiego - Niesułków

Budowle sakralne woj. łódzkiego - Niesułków - CZYTAJ DALEJ
Wędrujemy wciąż po województwie łódzkim w poszukiwaniu ciekawych miejsc. Dotarliśmy do Niesułkowa - miejsce o tyle ciekawe że drewniane kościółki urzekły mnie ostatnio a takowy się tu znajduje. Zapraszam na wędrówkę. kościół po remoncie we wrześniu 2019 roku

CZYTAJ DALEJ

czwartek, 13 grudnia 2018

Chleb orkiszowy na zakwasie pszennym ze złotym lnem

Chleb orkiszowy na zakwasie pszennym ze złotym lnem - CZYTAJ DALEJ
Dziś chleb na zakwasie pszennym, delikatniejszy niż chleby na zakwasie żytnim ale za to jakże pyszny. Jak zrobić zakwas pszenny znajdziecie pod linkiem podświetlonym na pomarańczowo, zapraszam. Chleb nie potrzebuje uwagi, tylko czasu a ziarenka złotego lnu pysznie chrupią pod zębem, dostarczając nam zdrowego błonnika, zachęcam do pieczenia. Chleb na zakwasie pszennym ze złotym lnem. Składniki: 2 bochenki - foremki 26 x 16 cm Zaczyn: 120 g zakwasu pszennego 110 g wody filtrowanej lub mineralnej niegazowanej 110 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej eko Chleb właściwy: 1000 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej eko 20 g soli cały zaczyn jw. 1/2 szklanki nasion złotego lnu + do posypania 850 ml wody 1/2 łyżeczki drożdży suszonych Przygotowanie zaczynu: Do miski włożyłam zakwas, dodałam wodę i mąkę i wymieszałam dokładnie. Miskę nakryłam folią spożywczą i odstawiłam na blacie na 12 godzin. Przygotowanie chleba: Po tym czasie do zaczynu dodałam wodę, sól i ...

CZYTAJ DALEJ

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy Blogger