Na początku napiszę tak: jeśli jeszcze nie jedliście tego tureckiego przysmaku, koniecznie musicie spróbować. Zupa jest niesamowita smakowo, szybka w wykonaniu. Przepis pochodzi z bloga Turczynki Duygu, która obecnie mieszka w Polsce - Tureckie przepisy. Ja przepis znalazłam u Amber , dzięki za inspiracje. Kıymalı şehriye çorbasi - Turecka zupa z mielonym mięsem.
To kiedyś tutaj na tym dworcu każdy kuracjusz stawiał swoje pierwsze kroki w Ciechocinku. Teraz dworzec został tylko zabytkowym budynkiem w którym swojej powierzchni użycza np. na handel starociami czy Restauracji Teatralnej.
Czebureki - чебуреки są tradycyjnym daniem krymskich Tatarów. Są jednak popularne niemal we wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego, nie tylko na Krymie. Różnią się nadzieniem w zależności od regionu: czy to baranina, czy wołowina, wieprzowina czy w końcu ser twarogowy. Zawsze jednak są przepyszne. U mnie dziś nadzienie wieprzowe a czebureki są wspaniałe, zachęcam do zrobienia. Czebureki - чебуреки.
Sos teriyaki to jeden z najpopularniejszych japońskich sosów zarówno w swojej ojczyźnie, jak i w innych krajach. Głównymi jego składnikami są: sos sojowy, ocet ryżowy, imbir, czosnek, miód, olej sezamowy i mąka kukurydziana. Można go przygotować samemu w domowej kuchni i nie jest to trudne. Polecam głównie do mięs, sajgonek, placków, krokietów, do czego najdzie Was ochota. Sos Teriyaki.
Wisła to ważna atrakcja Ciechocinka i choć leży on tylko na lewym jej brzegu, podziwiać można rzekę o każdej porze roku i jest co podziwiać. Mnóstwo ptactwa, małych zwierzątek, można spotkać bobry. Zapraszam na spacer na przełomie lat nad Wisłą w Ciechocinku.
Tapas - niewielkie przekąski podawane zazwyczaj do napojów w barach Hiszpanii. Mogą być podawane na ciepło lub na zimno i przyjmować różne formy - od prostych przekąsek po bardziej skomplikowane dania. Ten pomysł pochodzi z książki "Tapas - Zakąski z hiszpańską tradycją i temperamentem". Tak podsmażony chleb jest chrupki, aromatyczny, idealnie pasuje do jaja na miękko. Zachęcam do wypróbowania pomysłu. Tapas.
Ten mega prosty przepis znalazłam u Beaty w jej Lawendowym Domu i tak mi się spodobał że musiałam go upiec bo jak wiadomo wszelakie nowości w pieczeniu to ja pierwsza. Ten chleb jest mega zdrowy, mega smaczny, ma chrupiącą skórkę i miękki środek. Z samym masłem już smakuje wybornie a z dodatkami to już bajka, spróbujcie koniecznie. Pamiętajcie jednak aby nic nie zmieniać i ulepszać, tak jak prawi przepis jest najlepiej. Chleb pełnoziarnisty.
Miałam kilka końcówek różnej mąki i tak oto powstał pyszny chleb. Radzę eksperymentować z mąkami bo to świetna zabawa a potem pyszny i zdrowy chleb zjemy na śniadanie wraz z innymi zajadającymi. Chleb jest prosty w wykonaniu, ma sprężysty środek i chrupiącą skórkę. Zapraszam do pieczenia. Jak zrobić zakwas? dowiecie się z przepisu, nic bardziej prostego, nie bójcie się zakwasu. Chleb mieszany.
środa, 20 stycznia 2021
Dworek Królowej Jadwigi, Siostry Honoratki, Kaplica pw. Błogosławionego Honorata Koźmińskiego w Ciechocinku woj. kujawsko - pomorskie
Kilka nazw w tytule ale to samo miejsce, odremontowane, spokojne, mieszkamy zawsze obok, po sąsiedzku w Ciechocinku. Warto zajrzeć i posiedzieć nawet na ławeczce w ciszy i spokoju.
W Nowym Roku nowe wyzwania z Piekarnią Amber czas zacząć. Tym razem Ania poszperała i wybrała przepis z bloga Oli Cake & Bread . Przepis opracował Jeffrey Hamelman a recepturę pierwotną opracował profesor Raymond Calvel, światowej sławy ekspert w dziedzinie francuskiego pieczywa. Pieczenie tych bułek to dla mnie niekłamana przyjemność, cudowne ciasto, idealnie się z nim pracuje. Bułki po wypieku przypominają trochę ciabattę. Mają sprężysty środek i chrupiącą skórkę i za szybko znikają. Polecam wszystkim, nie ma co się zastanawiać. Za oknem mróz i śnieg a my przy piekarnikach ogrzewamy duszę i ciało 😍 Wszystkim piekarzom i piekarenkom najlepszego w Nowym Roku. Bułki rystykalne.
Będąc w Ciechocinku nie sposób tam nie zajrzeć. W 2019 podczas naszego pobytu w czerwcu Pijalnia była remontowana, zakaz wstępu do środka. Zdjęcia pochodzą z lat ubiegłych, podczas naszych wcześniejszych pobytów.
Książkę napisały ofiary Ariela Castro Amanda Berry i Gina DeJesus przy współpracy Mary Jordan i Kevina Sulivana, laureatów Nagrody Pulitzera. „Krótko mówiąc, jestem seksualnym drapieżnikiem, który potrzebuje pomocy, ale jej nie szuka.” Tak o sobie napisał Ariel Castro. Nie musiał szukać, bo znalazł już sposób, by sobie pomóc - niewolnice seksualne. Porwał je z ulicy - Michelle, Amandę i Ginę. Pierwszą porwał Michelle, w dniu porwania miała 21 lat. Równo rok później porwał na dzień przed jej siedemnastymi urodzinami Amandę. Gdy Gina dołączyła do dziewczyn miała zaledwie 14 lat. Wszystkie dziewczyny uwięzione były w domu, początkowo w piwnicy, a potem w dwóch pokojach z zabitymi oknami, położonym w tej samej dzielnicy Cleveland w amerykańskim Ohio, w której mieszkały. Przez 10 lat nikt nie przypuszczał, że autorem horroru uwięzienia i systematycznych gwałtów był sąsiad z ulicy. Kierowca szkolnego autobusu i członek znanej w okolicy rodziny Castro. Podczas tej niewoli Amanda ur...
Szakszuka to danie kuchni Izraela i pyszne jest zarówno na śniadanie, obiad czy kolację. W zależności co do niej dodamy takim smakiem się cieszymy. Najważniejsze są tu zawsze jaja i ich zabraknąć nie może. Zaczynamy zabawę z szakszuką? U mnie dziś pyszna i aromatyczna z zielonymi listeczkami. Zielona szakszuka.
Ldzań to nasz obowiązkowy punkt odwiedzin o każdej porze roku. Tym razem w pięknej scenerii zimowej. Hura! najważniejsze było to, że świeciło słońce i organizm chwytał witaminę D3 a oczy same się uśmiechały. Jeśli chcecie poczytać o zabytkowych młynach w Ldzaniu to zapraszam pod link. Obecnie ten mniejszy młyn został w tamtym roku rozebrany i jest rekonstruowany. Można sobie porównać. Tymczasem zapraszam na spacer brzegami Grabi.
wtorek, 12 stycznia 2021
Zabytkowy Park Sosnowy, Aleja Gwiazd w Ciechocinku woj. kujawsko - pomorskie
Dziś zapraszam na spacer po zielonej części Ciechocinka i tak Aleją Gwiazd dojdziemy do Parku Sosnowego. To w Parku Sosnowym stoi Wieża Ciśnień , równie zabytkowa co sam park.
Ten chleb jest tak dobry że trzeba go chować głęboko aby nie zjeść całego na raz bo nie będzie na kanapki. Nie ma przy nim wiele pracy, dojrzewa sam w lodówce, czyli potrzebny jest czas ale my niekoniecznie. Potem przyda się także garnek żeliwny, który tutaj zastępuje piec. Potem to już tylko pachnie wszędzie, że nawet sąsiadom ślinka cieknie. Zachęcam do pieczenia. Chleb bez wyrabiania.
Przeważnie zostają jakieś resztki w domu, rzadko w którym udaje się ugotować tak aby nic nie zostało. Nie mówię że zawsze i u każdego ale czasami tak jest. U mnie tym razem został makaron a i w lodówce kawałek chorizo i trochę ugotowanej ciecierzycy. Ponieważ staram się aby nie marnować żywności, powstało takie oto śniadanie. Powiem tylko że było pyszne, można danie zajadać jako obiad, nie ma problemu. Śniadanie z resztek.
piątek, 8 stycznia 2021
Pałacyk Dyrekcji Przedsiębiorstwa "Uzdrowisko Ciechocinek" woj. kujawsko - pomorskie
Ten przepiękny pałacyk od samego początku związany był z dyrekcją i zarządzaniem uzdrowiskiem. Był domem dyrektora Zakładu Zdrojowego. Dodatkowo mieściły się tu pomieszczenia administracyjne.
Na moim blogu znajdziecie sporo przepisów na szakszukę, jednak na taką meksykańską nie było. Przepis znalazłam na blogu Ale Meksyk!. Wszyscy mają swoją szakszukę org. shakshuka, to i Meksyk ma, pod dźwięczną nazwą Huevos rancheros czyli jaja farmerskie. Przepis jest prosty więc zachęcam do zrobienia jeśli jeszcze nie znacie tej potrawy, a jeśli znacie wiecie że jest pyszna i też zróbcie. Szakszuka po meksykańsku.
W środkowej Polsce wczoraj był bardzo pochmurny, mglisty i szary dzień ale ponieważ zaplanowaliśmy sobie mały wypad, nie siedzieliśmy w domu. Pojechaliśmy obejrzeć co nieco w Wielkopolsce. Jakież było nasze zdziwienie że zaraz po przekroczeniu granicy województwa ukazała nam się zima, piękna zima. Dojechaliśmy do Turku a tam przy -1 stopniu w powietrzu i wszędobylskiej mgle utworzyła się taka oto magia na dworze. Drzewa oszronione, szadź okryła gałązki, domy i płoty bielutkie, szron na polach. I choć śnieg nie padał, oczom ukazał się piękny i magiczny obraz. Zapraszam na zdjęciową wędrówkę poprzez turczańskie lasy. Tak oto w jednej godzinie znaleźliśmy się w dwóch światach.
Historia dwóch różnych par: Marcina i Alicji oraz Arka i Marty. Na początku była miłość. Potem była zbrodnia.
Wiele jest w Ciechocinku ciekawych budynków do obejrzenia. Jedne są zabytkowe, jedne, stylizowane na zabytkowe aby pasowały do stylizacji zabudowy Ciechocinka. Ważne jest to że są cudne i warto je oglądać. Zapraszam na mały spacer po Ciechocinku. Hotel Neapol
Stałam się posiadaczką słoiczka cytrynowych pyszności. To plastry cytryny w syropie z wanilią. Jest to dodatek który idealnie pasował mi do naleśników, to był dobry pomysł. Was także namawiam do zrobienia, a jeśli nie macie cytrynki w syropie, zróbcie sami. Potem tylko usmażyć naleśniki i śniadanie na stole. Naleśniki z cytryną.
W tamtym roku zrobiłam podsumowanie naszych podróży w roku 2019 . Dziś podsumuję nasze wojaże w roku 2020. Choć pandemia zamknęła nas w czterech ścianach, wtedy kiedy było można wyruszaliśmy w Polskę. A w sierpniu udało się nam wyskoczyć na jeden dzień na Węgry. Zapraszam na małą wycieczkę. Zamek w Bąkowej Górze