sobota, 10 sierpnia 2019

Ruiny zamku w Bobrownikach woj. kujawsko - pomorskie

Jadąc na wypoczynek do Ciechocinka po drodze zajechaliśmy do Bobrownik, obejrzeć ruiny zamkowe.
Był pierwszy dzień upału w tym roku, było pięknie.
Zapraszam na wycieczkę.
Bobrowniki - dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie kujawsko - pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Bobrowniki.Bobrowniki uzyskały lokację miejską w 1403 roku, zdegradowane w 1869 roku. 
Miasto rządowe Królestwa Kongresowego, położone było w 1827 roku w powiecie lipnowskim, obwodzie lipnowskim województwa płockiego.Pierwsza wzmianka o Bobrownikach jako o miasteczku pochodzi z 1321 roku. 
Od 1320 wraz z ziemią dobrzyńską własność królewska, w 1329 zdobyta przez Jana Luksemburskiego, w 1330 sprzedana Krzyżakom. 
Od 1343 po pokoju w Kaliszu wraca do Polski.


Zamek w Bobrownikach - zamek obronny wzniesiony prawdopodobnie przez piastowskiego księcia dobrzyńskiego Władysława Garbatego. 
Po wojnach polsko - krzyżackich siedziba starosty. 
Od XVIII wieku w ruinie.


Zamek w Bobrownikach powstał prawdopodobnie ok. połowy XIV w. 
Jego fundatorem był książę dobrzyński Władysław Garbacz. 


Był siedzibą książęcą, starostów książęcych, wójtów krzyżackich i starostów królewskich. Zachowane krzyżackie inwentarze mówią o istnieniu w pobliżu zamku związanego z nim folwarku.
W 1377 zamek otrzymał od króla Ludwika Węgierskiego Władysław Opolczyk, a ten sprzedał warownię w 1392 roku zakonowi krzyżackiemu. 


W 1405 Władysław Jagiełło wykupił ziemię dobrzyńską razem z Bobrownikami z rąk Krzyżaków, jednak już cztery lata później po ataku na warownię i zburzeniu części murów przez artylerię krzyżacką przeszedł 28 sierpnia w ręce zakonne, po czym prawdopodobnie latem 1410 r. powrócił pod polskie władanie.


W czasie wojny 1655 - 1660 zamek wraz z archiwum grodzkim został spalony przez Szwedów, mimo to na początku XVIII był on jeszcze w niewielkim stopniu użytkowany. 
W drugiej połowie XVIII w. obiekt był już bardzo zniszczony. 
Ruiny do dnia dzisiejszego nie mają gospodarza - trwają próby przejęcia zabytku przez gminę Bobrowniki - i ulegają dewastacji. 


Dodatkowym zagrożeniem dla nich są wylewy Wisły - przez kilkadziesiąt lat, do lat 80. XX wieku, ruiny znajdowały się na wyspie, oddzielone od prawego brzegu rzeki dziką odnogą.
Obiekt był dwuskrzydłowy, wzniesiony na planie kwadratu, otoczony murami obronnymi i fosą, z jedną bramą wjazdową oraz wieżą obronno-  sygnalizacyjną. 
Dookoła rozmieszczone były budynki gospodarcze. 

Obecnie śladem dawniej świetności obiektu są jedynie elementy murów obronnych oraz wieży.
To była fajna wycieczka, polecam jak będziecie w okolicy.
Źródło: Wikipedia.
2 czerwca 2019 roku.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Miło że mnie odwiedziłeś....zostaw po sobie ślad.
Anonimie-podaj swoje imię.
Jeśli podoba Ci się mój blog to proszę dodaj go do obserwowanych.
Dziękuję i zapraszam ponownie.

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy Blogger