sobota, 6 października 2018

Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim

Wracając z naszych letnich wojaży nadmorskich zahaczyliśmy o kilka zamków krzyżackich w tym zamek w Radzyniu Chełmińskim.
Było to święto 15 sierpnia i prawie nikogo na zamku nie było oprócz pana wpuszczającego i pani kustosz, która zezwoliła nam na zwiedzanie po swojemu, i wchodzenie wszędzie tam gdzie chcemy.
Niestety nie wszędzie można było wejść gdyż rycerze Zakonu krzyżackiego to panowie maleńkiego wzrostu i ja mierząc 160 cm ledwo wciskałam się w niektóre wejścia, a Przemek musiał odpuścić.
Ubaw mieliśmy po pachy a i każdy zakątek przejrzeliśmy.
Dodam że na zamku odbywają się turnieje rycerskie i biesiady.
Zamek komturski w Radzyniu Chełmińskim, którego budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku, zaliczany był do grupy największych i najlepiej umocnionych zamków Zakonu.
Całe założenie składało się z dwóch podzamczy i zamku głównego.
Średniowieczny zamek w Radzyniu Chełmińskim stanowi czołowy przykład architektury obronnej epoki gotyku na terenie Polski Północnej.Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim - czteroskrzydłowy krzyżacki zamek komturski, wzniesiony nad brzegiem Jeziora Zamkowego na północ od miasta Radzyń Chełmiński. 
Obecnie w stanie trwałej ruiny.


W 1234 r. z inicjatywy Hermanna von Balka wzniesiono tu prowizoryczną fortyfikację drewniano-ziemną, która obroniła się w czasie pierwszego powstania Prusów w latach 1242-1249. 
W latach 1270 - 1285 konstrukcję drewnianą zastąpiono kolejną, tym razem murowaną.

W latach 1310 - 1330 zbudowano zamek w znanej dziś czworobocznej formie z narożną wieżą bergfriedem, który został zaprojektowany prawdopodobnie przez tego samego architekta, który wcześniej zbudował zamek w Gniewie i prezbiterium kościoła św. Jakuba w Toruniu.

Był to ówcześnie jeden z najmocniejszych zamków na południowych rubieżach państwa zakonnego w Prusach. 
Od 1251 r. znajdowała się tu siedziba komturii. 
Po bitwie pod Grunwaldem zamek zdobyły wracające spod Malborka wojska polskie 21 września 1410 r.
Po I rozbiorze Polski w 1772 r. zaczął być stopniowo rozbierany przez władze pruskie. 
Z pozyskanego materiału budowlanego wzniesiono wiele domów w Radzyniu. 
W roku 1837 r. na skutek protestów przerwano rozbiórkę, a w dwa lata później rozpoczęto pierwsze prace zabezpieczające. 
Ruiny były poddawane dalszym zabiegom konserwatorskim w ciągu XIX i XX w. - m.in. odgruzowanie terenu zamku, zabezpieczenie sklepień w piwnicach, zadaszenie kaplicy, następnie w latach 60. XX wieku budowa żelbetowego przekrycia kaplicy.
W 1989 roku odkryto mur obwodowy przedbramia.
Do dzisiaj częściowo zachowało się skrzydło południowe z kaplicą - bez sklepienia, fasada w prawie pełnej wysokości, dwie narożne wieżyczki, przyległa do niego część skrzydła wschodniego, partie murów pozostałych skrzydeł oraz piwnice. 


Z przedzamcza zachowały się prawie w całości dolne partie murów południowego i zachodniego. Ruiny zamku są udostępnione zwiedzającym. 


Jest możliwość wejścia na obie narożne wieże, z których roztacza się rozległy widok na okolicę. 
W piwnicach znajdują się wystawy m.in. makiet budowli średniowiecznych i narzędzi tortur.Na terenie zamku kręcone były sceny do filmu Samochodzik i templariusze.
Całkiem przypadkiem natrafiliśmy na ruiny tego zamku a były to owocnie spędzone dwie godziny i miły przerywnik w drodze do domu.


Zaglądajcie do Radzynia i zwiedzajcie bo warto.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Miło że mnie odwiedziłeś....zostaw po sobie ślad.
Anonimie-podaj swoje imię.
Jeśli podoba Ci się mój blog to proszę dodaj go do obserwowanych.
Dziękuję i zapraszam ponownie.

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy Blogger