piątek, 27 lipca 2018

Groty Nagórzyckie - Podziemna Trasa Turystyczna

 Groty Nagórzyckie – sztuczne groty znajdujące się w południowej części miasta Tomaszowa Mazowieckiego przy ulicy Pod Grotami, biegnącej nad Zalew Sulejowski na terenie byłej wsi Nagórzyce, obecnie dzielnicy Tomaszowa.
Nasza wycieczka tym razem sięgnęła podziemi i tak odwiedziliśmy groty a ponieważ tego dnia był upał a w Grotach 8 - 10 C i wilgotność 65 - 85 % było to miłe ochłodzenie dla organizmu.


Groty są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. 


Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. 
Największe wyrobisko zwane "Salą Królewską" ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. 


Każda grota nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska.
Piasek wydobywano od końca XVIII do początku XX wieku na potrzeby gospodarskie, a później dla hut szkła. 

Zakazu eksploatacji wydały władze carskie po zawaleniu się jednej z komór w której zginął mieszkaniec Nagórzyc. 
Od tamtej pory stały się lokalną atrakcją turystyczną, a po zamurowaniu wejść na długo zostały zapomniane.


Ponowne zainteresowanie uruchomiło inwestycję w celu odnowienia grot przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. 

Od czerwca 2010 czynione były zabezpieczenia grot i przystosowania ich do zwiedzania, a z początkiem 2012 groty otworzyły swoje drzwi dla turystów.
Ciekawostkę opowiadała pani przewodnik:
Z tej skały dziennie skapuje na tę dolna skałę około pół litra wody, nie ma nigdzie kałuży a dolna skała się nie powiększa od wody ani nie rozsypuje się. 
Gdzie jest woda?

Miejsce to jest wiązane z legendą o zbójniku Madeju.
"Dawno temu bogaty kupiec wracał do domu z towarami. Nocą zabłądził w lesie. Pomógł mu nieznajomy w zamian za coś, co kupiec miał w domu. Umowę podpisali krwią. Kupiec wiedział, że była to umowa z diabłem. W domu zastał żonę z nowo narodzonym synem, którego nierozsądnie obiecał diabłu.
Mijały lata. Gdy ojciec wyznał tajemnicę synowi, ten przyrzekł, że pójdzie do piekła i odbierze cyrograf. W drodze schronił się do jaskini zbója Madeja. Rozbójnik poprosił, aby chłopiec dowiedział się, jaką karę przygotowały dla niego diabły. Młodzieniec w piekle odebrał umowę i przyjrzał się czekającemu na zbója madejowemu łożu, najeżonemu szpikulcami. Po powrocie opowiedział o tym Madejowi, który postanowił zerwać ze zbójectwem. W ramach pokuty miał wetknąć w ziemię maczugę, która miała zakwitnąć i wydać owoce, gdy zbrodnie zostaną odpuszczone. Madej zaczął wypełniać pokutę.

Mijały lata, syn kupca został biskupem. Pewnego razu w lesie spotkał pod jabłonią klęczącego starca. Był to zbój Madej, który poprosił biskupa o spowiedź. Po każdej wyznanej zbrodni, jabłka zamienione w białe gołębie odlatywały. Gdy starzec otrzymał rozgrzeszenie, jego ciało rozsypało się w proch. Pozostała tylko legenda o jaskini i przysłowie o madejowym łożu…"


Trasa ciekawa, pani przewodnik opowiadała ciekawie o Grotach i piasku, mile spędzony czas, polecam i Wam.
Trasa czynna w okresie 1 kwietnia – 31 października od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 18.00, wejście ostatniej grupy – o godzinie 17.30.
w okresie 1 listopada – 31 marca od wtorku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10.00 – 16.00, wejście ostatniej grupy – o godzinie 15.30. W poniedziałki – trasa nieczynna.

ul. Pod Grotami 2/6, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. 723 58 56 56
Pisząc artykuł korzystałam z Wikipedii. oraz strony groty.skansenpilicy.pl

4 komentarze

  1. Obejrzałam z przyjemnością Twoją fotorelację:))niestety ja się źle czuję w takich miejscach i nigdy nie wchodzę:))Pozdrawiam serdecznie:))

    OdpowiedzUsuń
  2. My byliśmy tam zimą, latem musi być zdecydowanie przyjemniej ;)

    OdpowiedzUsuń

Miło że mnie odwiedziłeś....zostaw po sobie ślad.
Anonimie-podaj swoje imię.
Jeśli podoba Ci się mój blog to proszę dodaj go do obserwowanych.
Dziękuję i zapraszam ponownie.

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy Blogger