sobota, 13 lipca 2019

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi

Tydzień temu pospacerowaliśmy trochę ulicą Narutowicza i tuż obok mijaliśmy cerkiew, którą zawsze chciałam obejrzeć ale zawsze też, było nie po drodze.
Tym razem stało się po drodze i dzięki temu i Wam przedstawiam ten piękny zabytek.
Sobór św. Aleksandra Newskiego - sobór prawosławny w Łodzi, katedra diecezji łódzko - poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba miejscowej parafii. 
Mieści się przy ulicy Jana Kilińskiego 56, w sąsiedztwie parku im. Stanisława Moniuszki i stacji kolejowej Łódź Fabryczna - obecnie już nie tak w sąsiedztwie.


Nowy Dworzec kolejowy mieści się trochę dalej.
W całej historii miasta Łodzi wyznawcy prawosławia nigdy nie dominowali liczebnością nad katolikami czy też protestantami. 


Niemniej jednak polityczna i militarna zależność ziem polskich od wschodniego zaborcy oraz zjawisko rusyfikacji, szczególnie nasilone po klęsce powstania styczniowego, sprawiły, iż budowa reprezentacyjnej świątyni obrządku wschodniego stała się koniecznością. 
Impulsem do wzmożonych działań w tym zakresie był nieudany zamach na cara Rosji Aleksandra II w 1879 r. 


Z inicjatywy generała - gubernatora powstał komitet ds. budowy świątyni, którego członkami byli najwięksi łódzcy przemysłowcy - Karol Scheibler, Juliusz Heinzel, Izrael Poznański i Ludwik Meyer. 
Świątynia miała być wotum wdzięczności za cudowne ocalenie monarchy.
Na projektanta budowy w 1880 r. powołano sławnego łódzkiego architekta Hilarego Majewskiego, który na tą okoliczność odbył podróż do Rosji celem zapoznania się z klasyczną architekturą sakralną wschodu. 

Prace budowlane zakończono w 1884 r. wznosząc wspaniałą świątynię usytuowaną tuż przy ważnych arteriach komunikacyjnych, na zbiegu ulic Widzewskiej i Dzielnej, obecnie Ulic Kilińskiego i Narutowicza - nieopodal dworca kolejowego. 
Taka lokalizacja miała na celu wywarcie wrażenia na wszystkich odwiedzających miasto i pozostawienie ich w przeświadczeniu o rosyjskiej dominacji. 
Koszty budowy wyniosły ok. 90 tys. rubli.
Obecnie cerkiew katedralna pw. św. Aleksandra Newskiego jest jedną z dwóch świątyń prawosławnych w Łodzi.
Na przełomie XX i XXI w. obiekt został poddany renowacji, która nadała mu pełen wschodniego przepychu wygląd.
We wnętrzu budynku zachowało się oryginalne dziewiętnastowieczne wyposażenie z trzyrzędowym ikonostasem.
Cerkiew została zbudowana w stylu rosyjsko - bizantyjskim, z wyraźnymi nawiązaniami do stylu romańskiego, na planie ośmiokąta, z obejściem biegnącym dookoła oraz wyodrębnioną częścią centralną, nad którą na bębnie wznosi się główna kopuła, wsparta na czterech filarach.
Świątynię wpisano do rejestru zabytków 20 stycznia 1971 pod nr A/117.
Cerkiew sąsiaduje z Parkiem im. Stanisława Moniuszki, obecnie trwa tam remont i jakieś budowy.
Źródło: Wikipedia, www.kultura.lodz.pl
6 lipca 2019 roku.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Miło że mnie odwiedziłeś....zostaw po sobie ślad.
Anonimie-podaj swoje imię.
Jeśli podoba Ci się mój blog to proszę dodaj go do obserwowanych.
Dziękuję i zapraszam ponownie.

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy Blogger