poniedziałek, 25 marca 2019

Manufaktura nocą - marcowa Łódź

Manufaktura - jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Łodzi. 
Dzięki niej zabytkowe fabryki zostały przywrócone miastu, a na rynku dawnego imperium Izraela Poznańskiego znów zatętniło życie.
Zapraszam na wędrówkę po Manufakturze w marcowy pogodny, wiosenny wieczór.
Łódzka Manufaktura mieści się w dawnej fabryce Izraela Poznańskiego, a później Polteksu.
Centrum Handlowe Manufaktura - centrum handlowo - usługowo - rozrywkowe, otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Jest to drugie centrum pod względem powierzchni w Europie Wschodniej i trzecie pod względem powierzchni handlowej - po Bielanach Wrocławskich i Arkadii w Polsce - powierzchnia najmu brutto: 110 000 m2.Fabryka Izraela Poznańskiego w Łodzi - pełnowydziałowa fabryka włókiennicza przetwórstwa bawełny w Łodzi, wzniesiona w latach 1872 - 1892 według projektu Hilarego Majewskiego dla Izraela Poznańskiego; największa fabryka kalisko - mazowieckiego okręgu przemysłowego.
W czasach PRL fabryka nosiła m.in. nazwę: Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego, który w XIX w. pracował w tej fabryce prowadząc działalność socjalistyczną wśród robotników. W latach 70. dodano handlową nazwą „Poltex” i odtąd zakład nosił nazwę: Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego, „Poltex”, a w II połowie lat 80. XX wieku usunięto patrona skracając nazwę na: Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Poltex”, w skrócie ZPB Poltex.Inicjatorem powstania Manufaktury był Cyprian Kosiński, mieszkający w Szwajcarii biznesmen o łódzkim rodowodzie, który wykorzystując swe kontakty na Zachodzie sprowadził do miasta kapitał - ok. 270 mln euro, z Grupy Rotschilda i w ten sposób doprowadził do budowy Manufaktury.
W tym budynku mieści się BiedronkaOtwarcie nastąpiło 17 maja 2006, po pięciu latach opracowywania projektu i prawie czterech latach renowacji. 
Powierzchnia całego centrum wynosi 27 ha .
Przebudowa dawnej fabryki została tak wykonana, aby częściowo zachować dawną atmosferę tego miejsca. 
Dominują tu zatem stare, pofabryczne budynki z czerwonej, nieotynkowanej cegły, które zostały jednak całkowicie przebudowane wewnątrz. 
Nadciągała pełnia


Hotel Andel's
Zamysł wpisuje się w rewitalizacyjne działania, popularne w miastach o przeszłości przemysłowej -  mające na celu zachować atmosferę urbanistyczną z przeszłości z nowoczesnym zastosowaniem budowli. 
W sumie rewitalizacją objęto kilkanaście hal i budynków poprodukcyjnych, zaliczonych w 1971 obwieszczeniem Konserwatora Miasta Łodzi - Antoniego Szrama - wraz z przyległym pałacem, do czterech najcenniejszych zabytków przemysłowych miasta. 


Odnawiana ul. Gdańska od strony ul. Ogrodowej
Budynki zbudowane po 1930 r., które nie miały znaczenia historycznego, zostały zburzone.
Wizytówką kompleksu jest pięciokondygnacyjna była przędzalnia bawełny z czerwonej nieotynkowanej cegły przy ul. Ogrodowej, powstała w latach 1877 - 1878. 
Hotel Andel's
15 czerwca 2009 roku znalazł się w niej czterogwiazdkowy hotel Andel's z największym w Łodzi centrum konferencyjnym. 
Hotel należy do austriackiej sieci Vienna International Hotels.
Miałam przyjemność być we wnętrzach hotelu na przyjęciu komunijnym i powiem Wam szczerze że jest tam bardzo klimatycznie: historia powiązana ze współczesnością.
Hotel Andel's
Manufaktura otrzymała mnóstwo nagród i wyróżnień min. w 2010 roku otrzymała Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego roku.
Tutaj wystarczy połazić, pooglądać i wdychać historię całym sobą.
To tutaj w czasach PRL - u w ZPB Poltex pracowała na tkalni moja mama a ja przychodziłam na portiernię zakładową po nią i czekałam.
Sygnał oznajmiał fajrant i wówczas rzeka ludzi wylewała się na ulice miasta.
Na portierni zapalały się światła - sygnalizatory i pracownicy na zielonym przechodzili dalej, a na czerwonym szli na kontrolę.
W zakładzie wówczas pracowało ok. 30 tys. pracowników na 3 zmiany.
Opowiem jeszcze o najstarszym kościele w Łodzi a jest to kościół Świętego Józefa na ul. Ogrodowej, czyli tuż przy Manufakturze.
Najstarszy kościół łódzki i jedyny trwale zachowany budynek z okresu Łodzi rolniczej. 
Obiekt drewniany.

Znany z tego że w roku 1888 został przeniesiony przez robotników fabryki Poznańskiego w jeden dzień z terenu Starego Miasta do obecnej lokalizacji.
Odbywają się tutaj także msze po łacinie.
Piękny drewniany kościółek na własnym terenie z osobną drewnianą dzwonnicą.

Powspominałam, powędrowałam, podobało się?
O Manufakturze opowiem jeszcze nie raz.
Źródło: Wikipedia.
17 marzec 2019 rok.

7 komentarze

 1. Łódź mnie nie zachwyciła, ale Manufaktura, bardzo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smutno mi że Łódź Ci się nie podoba, za krótko tu byłaś mimo wszystko.
   Polecam na dłużej.

   Usuń
 2. Bardzo ładnie Pani Dorotko ale z tymi 30 tysiącami to już przesada. W Poltexie pracowało około 1/3 tej liczby. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 1950 roku było ponad 12 tysięcy pracownic, głównie kobiet a to był dopiero początek. Potem było tylko więcej. Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Połowa mojej rodziny pracowała w tych zakładach, poza tym siedzę w tym "po uszy" i doprawdy nie wiem skąd takie cyfry. Swego czasu w Dzienniku Łódzkim na pierwszej stronie można było się dowiedzieć że tzw. "Biała fabryka" czyli L. Geyera to fabryka ... Grohmana (sic)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za ogrom wiadomości i również pozdrawiam.

   Usuń
  2. Polecam książkę "Aleja Włókniarek" Marty Madejskiej
   https://www.mojemaleczarowanie.pl/2020/02/aleja-wokniarek-marta-madejska.html

   Usuń

Miło że mnie odwiedziłeś....zostaw po sobie ślad.
Anonimie-podaj swoje imię.
Jeśli podoba Ci się mój blog to proszę dodaj go do obserwowanych.
Dziękuję i zapraszam ponownie.

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy Blogger