środa, 3 lutego 2021

Zabytkowa Warzelnia Soli - Muzeum Warzelnictwa w Ciechocinku woj. kujawsko - pomorskie

Wędrując Szlakiem Solankowym w Ciechocinku trzeba zajrzeć do Warzelni.
Stoi ona na skraju miasta na ul. Solnej 2, niedaleko za tężniami idąc usypanym wałem przeciwpowodziowym, dotrzemy do samego muzeum.

Ciechocinek to uzdrowiskowe miasto leżące na Kujawach w woj. kujawsko - pomorskim.
Zabytkowa Warzelnia Soli - Muzeum Warzelnictwa.
Zakłady produkcyjne Warzelni Soli stanowią unikatowy na skalę światową zabytek przemysłowy, są one ostatnim ogniwem ciągu technologicznego produkcji soli. Obiekt od roku 1832 do dnia dzisiejszego wytwarza tradycyjną metodą wyroby warzelniane: ciechocińską sól leczniczą, szlam i ług leczniczy. 

W części warzelni niewykorzystanej do produkcji umiejscowione zostało muzeum warzelnictwa oraz lecznictwa uzdrowiskowego.
Są tu eksponaty związane nie tylko z warzelnictwem, ale również będące świadectwem powstania i rozwoju działalności uzdrowiskowej w Ciechocinku.
Na szczególną uwagę zasługują misternie odrestaurowane aparaty do gimnastyki leczniczej Wilhelma Zandera.


Początki Ciechocinka należy wiązać z poszukiwaniami solanki a następnie z budową warzelni soli, zapoczątkowaną w 1824 r. 
Produkcję soli w Ciechocinku na skalę przemysłową rozpoczęto w 1832 r. Za początek działalności sanatoryjnej Ciechocinka przyjmuje się ustawienie w tutejszej karczmie pierwszych wanien kuracyjnych w 1836 r.Źródła archeologiczne i historyczne mówią, że w okolicy, sól z solanek warzono daleko wcześniej niż rozpoczęto wykorzystywać je dla celów leczniczych. W drugiej połowie lat dwudziestych XIX w. podjęto budowę warzelni soli, o której mowa, funkcjonującej prawie nieprzerwanie do czasów nam współczesnych.

Ewenementem pracy Warzelni jest fakt że pracuje ona na technologiach sprzed lat, wykorzystują historyczne urządzenia, co jest unikatowe na skalę europejską.

Tak oto dotarliśmy do Warzelni, na sam koniec trasy solankowej a ja jeszcze nic nie napisałam o tężniach, grocie solankowej.

Już wkrótce pokażę i te miejsca.
Opracowała: Dorota Owczarek
Źródło: Wikipedia, www.nid.pl, www.ciechocinek.pl, www.uzdrowiskociechocinek.pl
Czerwiec 2019 roku
Ciechocinek

4 komentarze

Miło że mnie odwiedziłeś....zostaw po sobie ślad.
Anonimie-podaj swoje imię.
Jeśli podoba Ci się mój blog to proszę dodaj go do obserwowanych.
Dziękuję i zapraszam ponownie.

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy Blogger