sobota, 2 lutego 2019

Zamek Tarnoskała w Piotrkowicach - zespół pałacowo - parkowy - zamki woj. świętokrzyskiego

Długo szukaliśmy tego miejsca i w żaden sposób nie mogliśmy tam trafić aż w końcu udało się wpisując w Google szkołę podstawową w Piotrkowicach.
Miejsce jest urocze i w archiwalnych wpisach widnieje jako zamek, więc niech zamkiem zostanie.
Obecnie widnieje jako zespół pałacowo - parkowy.
Do rejestru zabytków wpisane są:
 • zespół pałacowy Tarnowskich „Tarnoskała”, z końca XVIII w., przebudowany w XIX w. - nr rej.: A.303/1-6 z 16.10.1956, z 11.12.1957, z 29.01.1958 i z 12.05.1965:
 • trzy pawilony pałaców
 • drewniana studnia z XIX w.
 • park
 • stajnie.
Powędrujcie z nami.


Piotrkowice – wieś - dawniej miasto, w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Chmielnik.
Przy szosie z Kielc do Staszowa, po jej stronie północnej, widoczny jest mur kamienny, zza którego wychylają się ogrodowe drzewa zespołu pałacowego zwanego Tarnoskała. 


Dziś mieszczą się tu instytucje pedagogiczne - jest tu zespół szkolny oraz przedszkole. 
Dawniej mieszkali tu dziedzice Dóbr Maleszowa - jest to siedziba siostry Franciszki Krasińskiej, Marysi, wydanej za Joachima Amor hrabiego Tarnowskiego. 
Aby dojechać poza mury ogrodzenia na wewnętrzny dziedziniec należy odnaleźć drogę dojazdową od strony wschodniej - tej którą my szukaliśmy.


Na szczycie wzniesienia znajdują się dziś trzy obiekty w formie pawilonów - czwarty został rozebrany, a pozostałe mury i piwnice nie są widoczne, zgrupowanych wokół obszernego - jak na tego rodzaju założenie, dziedzińca. 
Pośrodku widoczna jest studnia osłonięta daszkiem drewnianym na słupkach. - W głębi parku znajduje się w kamieniu kuta, nazywana tu tak po dzień dzisiejszy, "Ławka Księżniczki", tłumnie odwiedzana przez zakochane pary wiosną.

Zespół pałacowy w Piotrkowicach - takie nosi oficjalnie nazwanie zespół budynków wzniesionych wedle miejscowych przekazów na Górze Tarnoskała. 


Zamkiem nazywany jest na starych mapach oraz w niektórych dokumentach... - W rzeczy samej posiada przecież: wewnętrzny dziedziniec, a budowle otoczone są murem kamiennym, stoi na wyniosłości uprzykrzającej swobodne do niego dojście, no i co najważniejsze - był siedzibą rycerskiego rodu.... A więc niech będzie "zamek".


A oto ciekawa historia:
W tym miejscu przypomnieć pragnąłbym inną jeszcze hipotezę, iż podobnie jak Loreto w Piotrkowicach, lokację miasta Piotrkowice i budowę siedziby Tarnoskała - przypisać należałoby Stanisławowi Krasińskiemu, ojcu czterech swoich córek. Każdej posadził świerk w ogrodzie na zamku Maleszowa, każdej zbudował pawilon na szczycie wzgórza. Ze wspomnianej ławki kamiennej - widać dobrze wszystkie rzeczy, które w swoim życiu ukochał: na zachód kościół w Lisowie z mauzoleum swoich Przodków, po lewej Piotrkowice, gdzie pochować polecił swoje ciało - serce odesłał do krypty w Lisowie, po prawej dom rodzinny - Maleszową. Gdy odwrócił na powrót głowę do rozmówcy - widzieć mógł cztery pawilony, dla czterech zamężnych córek.
Nam przytrafiła się nie lada gratka, bo obchodząc pawilony zauważyliśmy otwarte drzwi a ponieważ był sierpień i wakacje w budynku ostał się tylko sam pan dyrektor.
Wpuścił nas do wnętrza, oprowadził, opowiadał, także o tym że szkoła mieścić się tu będzie ostatni rok bo właśnie buduje się nowa a posiadłość została oddana w ręce właścicielek.
Co one będą tu robić nie wiadomo ale pan dyrektor nie był optymistycznie nastawiony.
Oby tylko zadbały o posiadłość bo jest tego warta.
Jeśli będziecie w okolicy koniecznie odwiedźcie to miejsce.

4 komentarze

 1. Bardzo lubię Twoje zamkowe opowieści i z przyjemnością je oglądam:)))Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, że zachowali te cukierkowe dekoracje stiukowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się cieszę ale czy nowe właścicileki to zostawią?

   Usuń

Miło że mnie odwiedziłeś....zostaw po sobie ślad.
Anonimie-podaj swoje imię.
Jeśli podoba Ci się mój blog to proszę dodaj go do obserwowanych.
Dziękuję i zapraszam ponownie.

Obserwatorzy Blogger