sobota, 2 lutego 2019

Zamek Tarnoskała w Piotrkowicach - zespół pałacowo - parkowy - zamki woj. świętokrzyskiego

Długo szukaliśmy tego miejsca i w żaden sposób nie mogliśmy tam trafić aż w końcu udało się wpisując w Google szkołę podstawową w Piotrkowicach.
Miejsce jest urocze i w archiwalnych wpisach widnieje jako zamek, więc niech zamkiem zostanie.
Obecnie widnieje jako zespół pałacowo - parkowy.
Do rejestru zabytków wpisane są:
 • zespół pałacowy Tarnowskich „Tarnoskała”, z końca XVIII w., przebudowany w XIX w. - nr rej.: A.303/1-6 z 16.10.1956, z 11.12.1957, z 29.01.1958 i z 12.05.1965:
 • trzy pawilony pałaców
 • drewniana studnia z XIX w.
 • park
 • stajnie.
Powędrujcie z nami.


Piotrkowice – wieś - dawniej miasto, w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Chmielnik.
Przy szosie z Kielc do Staszowa, po jej stronie północnej, widoczny jest mur kamienny, zza którego wychylają się ogrodowe drzewa zespołu pałacowego zwanego Tarnoskała. 


Dziś mieszczą się tu instytucje pedagogiczne - jest tu zespół szkolny oraz przedszkole. 
Dawniej mieszkali tu dziedzice Dóbr Maleszowa - jest to siedziba siostry Franciszki Krasińskiej, Marysi, wydanej za Joachima Amor hrabiego Tarnowskiego. 
Aby dojechać poza mury ogrodzenia na wewnętrzny dziedziniec należy odnaleźć drogę dojazdową od strony wschodniej - tej którą my szukaliśmy.


Na szczycie wzniesienia znajdują się dziś trzy obiekty w formie pawilonów - czwarty został rozebrany, a pozostałe mury i piwnice nie są widoczne, zgrupowanych wokół obszernego - jak na tego rodzaju założenie, dziedzińca. 
Pośrodku widoczna jest studnia osłonięta daszkiem drewnianym na słupkach. - W głębi parku znajduje się w kamieniu kuta, nazywana tu tak po dzień dzisiejszy, "Ławka Księżniczki", tłumnie odwiedzana przez zakochane pary wiosną.

Zespół pałacowy w Piotrkowicach - takie nosi oficjalnie nazwanie zespół budynków wzniesionych wedle miejscowych przekazów na Górze Tarnoskała. 


Zamkiem nazywany jest na starych mapach oraz w niektórych dokumentach... - W rzeczy samej posiada przecież: wewnętrzny dziedziniec, a budowle otoczone są murem kamiennym, stoi na wyniosłości uprzykrzającej swobodne do niego dojście, no i co najważniejsze - był siedzibą rycerskiego rodu.... A więc niech będzie "zamek".


A oto ciekawa historia:
W tym miejscu przypomnieć pragnąłbym inną jeszcze hipotezę, iż podobnie jak Loreto w Piotrkowicach, lokację miasta Piotrkowice i budowę siedziby Tarnoskała - przypisać należałoby Stanisławowi Krasińskiemu, ojcu czterech swoich córek. Każdej posadził świerk w ogrodzie na zamku Maleszowa, każdej zbudował pawilon na szczycie wzgórza. Ze wspomnianej ławki kamiennej - widać dobrze wszystkie rzeczy, które w swoim życiu ukochał: na zachód kościół w Lisowie z mauzoleum swoich Przodków, po lewej Piotrkowice, gdzie pochować polecił swoje ciało - serce odesłał do krypty w Lisowie, po prawej dom rodzinny - Maleszową. Gdy odwrócił na powrót głowę do rozmówcy - widzieć mógł cztery pawilony, dla czterech zamężnych córek.
Nam przytrafiła się nie lada gratka, bo obchodząc pawilony zauważyliśmy otwarte drzwi a ponieważ był sierpień i wakacje w budynku ostał się tylko sam pan dyrektor.
Wpuścił nas do wnętrza, oprowadził, opowiadał, także o tym że szkoła mieścić się tu będzie ostatni rok bo właśnie buduje się nowa a posiadłość została oddana w ręce właścicielek.
Co one będą tu robić nie wiadomo ale pan dyrektor nie był optymistycznie nastawiony.
Oby tylko zadbały o posiadłość bo jest tego warta.
Jeśli będziecie w okolicy koniecznie odwiedźcie to miejsce.

6 komentarze

 1. Bardzo lubię Twoje zamkowe opowieści i z przyjemnością je oglądam:)))Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, że zachowali te cukierkowe dekoracje stiukowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem mieszkanką Piotrkowic i bardzo ubolewam nad stanem pałacu Tarnowskich jak tak dalej będzie to po tym miejscu zostaną tylko wspomnienia . Stan budynków fatalny ,nowe właścicielki nie robią nic aż serce pęka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O jak bardzo mi przykro, takie piękne budynki a myślałam że będzie pięknie. Muszę tam zajrzeć tego roku

   Usuń

Miło że mnie odwiedziłeś....zostaw po sobie ślad.
Anonimie-podaj swoje imię.
Jeśli podoba Ci się mój blog to proszę dodaj go do obserwowanych.
Dziękuję i zapraszam ponownie.

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy Blogger