czwartek, 8 listopada 2018

Jaskinia "Raj" i Centrum Neandertalczyka w Chęcinach

Wspominamy nasz letni urlop w świętokrzyskim i tęsknota mnie powzięła za tymi pięknymi miejscami, pełnymi tajemnic i historii.
Dziś pokażę krótką migawkę z Jaskini "Raj" bo do niej nie wolno wchodzić z aparatem a zaraz potem Centrum Neandertalczyka.
Zapraszam na migawki z Chęcin.
park nad jaskinią Raj

Jaskinia Raj – wapienna jaskinia krasowa położona w pobliżu Chęcin - Góry Świętokrzyskie, w województwie świętokrzyskim na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj, 11 km na południowy zachód od Kielc. 
park nad jaskinią Raj

Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową; obok Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach należy do unikatowych w Polsce obiektów krasowych. 
Jest udostępniona dla ruchu turystycznego.
Jaskinia Raj z bogatą szatą naciekową to najcudowniejsza jaskinia w Polsce, wraz z Jaskinią Niedźwiedzią w Kletnie. 
Raj leży na Wzgórzu Malik w Chęcinach, 11 km na południowy - zachód od Kielc, na obszarze rezerwatu przyrody Jaskinia Raj. 
Wejście do jaskini prowadzi sztuczną sztolnią wykopaną w miejscu, gdzie dawniej znajdował się otwór groty, odkryty w latach 60-tych XX wieku.
Jaskinia Raj to typowa jaskinia krasowa rozwinięta w wapieniach. 
Długość tego naturalnego systemu wynosi 240 m, a głębokość 9,5 m. 
W 1972 roku 180 m korytarzy udostępniono do zwiedzania. 
park nad jaskinią Raj
Jaskinia Raj to jedna z najpopularniejszych jaskiń w Polsce, a to ze względu na piękną, bogatą i dobrze zachowaną szatę naciekową, pokrywającą cały obiekt. 
Występują tu niemal wszystkie formy nacieków, od popularnych stalaktytów, przez żebra, polewy, draperie, kolumny naciekowe po bardzo rzadkie pizolity - perły jaskiniowe.
park nad jaskinia Raj

korzenie rozsadzają asfalt
Spąg korytarzy czyli dno wypełnia namulisko, w którym odnaleziono fragmenty szkieletów wielu zwierząt - niedźwiedzia jaskiniowego i brunatnego, mamuta, żubra pierwotnego, hieny jaskiniowej, nosorożca włochatego, piżmowoła, lisa polarnego czy renifera. 
Stwierdzono też ślady pobytu w jaskini człowieka sprzed 50 tysięcy lat.
Ze względu na bogatą szatę naciekową, walory naukowe i dydaktyczne Jaskinię Raj objęto ochroną jako rezerwat przyrody, jest też chronionym stanowiskiem archeologicznym.
Obok Jaskini Raj w Chęcinach powstało niedawno nowoczesne, multimedialne Centrum Neandertalczyka, w którym zobaczyć można niezwykle realistyczne postaci w skórach,

przedstawiające naszych przodków - neandertalczyków oraz mamuty - zwierzęta, które im na co dzień towarzyszyły, na które namiętnie polowali, a które wyginęły dawno dawno temu.


Przy Jaskini Raj powstała też niedawno Osada Słowiańska,


w której można poznać życie naszych przodków z czasów powstania państwa polskiego - żywa lekcja historii.
Mało zdjęć ale zapewniam że trasa wycieczki była barwna, widowiskowa i polecam małym i dużym.
Zwiedzajcie razem z nami, zapraszamy.

0 komentarze

Prześlij komentarz

Miło że mnie odwiedziłeś....zostaw po sobie ślad.
Anonimie-podaj swoje imię.
Jeśli podoba Ci się mój blog to proszę dodaj go do obserwowanych.
Dziękuję i zapraszam ponownie.

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy Blogger