poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Zamek w Gostyninie woj. mazowieckie

Tym razem zawitaliśmy do woj. mazowieckiego, bo jak mawiała moja babcia: - tam was jeszcze nie było!
Podjechaliśmy pod zamek w Gostyninie, malowniczo położony na wzgórzu.
Ciekawostką tego zamku jest to że w zamek został wbudowany kościół, wtedy ewangelicki.

Gostynin jest miastem w woj. mazowieckim, w powiecie gostynińskim.
Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
W roku 1382 powstała tutaj wieża obronna.Na przełomie XIV i XV wieku wieżę tę rozebrano i przystąpiono do budowy gotyckiego zamku składającego się z muru zbudowanego na planie prostokąta, do którego w narożniku północno - wschodnim przylegała kwadratowa wieża. 
Dziedziniec wypełniała zabudowa drewniana. Od strony północnej zamku znajdowało się otoczone wałem podzamcze.
W 1462 roku Gostynin został wcielony przez Kazimierza Jagiellończyka do Korony Polskiej, a zamek stał się siedzibą starosty królewskiego.Pod koniec XVI wieku zamek wyglądał jak opuszczony, jednak w początkach XVII wieku został odnowiony. 
Około 1600 roku na podzamczu wystawiono murowaną kaplicę ze środków starosty Stanisława Garwaskiego.W 1611 roku w komnacie nad bramą zamkową osadzono będącego w polskiej niewoli cara rosyjskiego Wasyla IV Szujskiego, który miał też na miejscu swoją rosyjską służbę i rodzinę.
Zamek został podczas potopu szwedzkiego obsadzony przez żołnierzy szwedzkich i częściowo zniszczony.Kolejne zniszczenia nastąpiły podczas wojny tzw. północnej i podczas oblężenia przez wojska rosyjskie w 1772 roku.
Po III rozbiorze Polski, władze pruskie poleciły rozebrać zamek.
W 1824 roku car Aleksander I przekazał ruiny gostynińskiej parafii ewangelickiej grupującej nowo przybyłych osadników niemieckich z przeznaczeniem na kościół.
Projekt architektoniczny opracował znany architekt Hilary Szpilowski, a budowla w stylu neogotyckim została wzniesiona pomiędzy latami 1825 - 1840 przy wykorzystaniu fragmentów dawnego zamku książęcego, który został wtopiony w jej mury. 
Budynek służył ewangelikom do 1945 roku.


Z inicjatywy władz Gostynina w 2009 roku na terenie dawnego zamku zbudowano nowy, stylizowany na zamek, obiekt hotelowy, który przylega do neogotyckiego kościoła, zawierającego w swoich murach fragmenty średniowiecznego zamku.
Obiektem zarządza "Agencja Rozwoju i Promocji Zamek" sp. z o.o. w Gostyninie.
Autor: Dorota Owczarek
Źródła: Wikipedia
11 sierpnia 2019 roku
Gostynin

2 komentarze

  1. Już myślałem że to moje zdjęcia :-). Poważnie. Ale widzę że post ukazał się rok temu. Ja byłem tam w tym roku w maju. Ale zdjęcia robiłem niemal identyczne. Pozdrawiam serdecznie. Życzę dużej oglądalności.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cóż zamek jest piękny więc i zdjęcia robimy w tych samych ujęciach.Nigdy nie wklejam nie swoich zdjęć a jeśli dla potrzeb artykułu zamieszczam zdjęcie z netu podaję jego źródło. Dziękuję za miłe słowa.

      Usuń

Miło że mnie odwiedziłeś....zostaw po sobie ślad.
Anonimie-podaj swoje imię.
Jeśli podoba Ci się mój blog to proszę dodaj go do obserwowanych.
Dziękuję i zapraszam ponownie.

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy Blogger